Chcete ochrániť svah pred zosuvmi pôdy dobrým a zaujímavým spôsobom? Navrhnite veľmi pôsobivý gabión namiesto obyčajného železobetónového múru.Stoji za to nahradiť tradičnú ochranu svahu vo forme železobetónových múrov gabiónovou konštrukciou vyrobenou z gabiónových košov Betafence, ktoré predstavujú účinné a predovšetkým efektívne a trvané posilnenie. Vďaka kamennej výplni majú gabióny prírodný charakter a tak sa skvelo začlenia do okolitého prostredia. Zároveň je ťažké je prehliadnuť a neoceniť.

Gabiónové konštrukcie sú tvorené gabiónovými košmi vyrobenými z vysoko kvalitného zváraného pletiva (pletivo s povrchom Zincalu, alebo pozinkované pletivo potiahnuté PVC), ktoré sú prepojené špirálami, viazacími drôtmi a klipmi. Vyplnené sú potom na mieste stavby kamenným materiálom. Odolnosť voči korózii gabiónových košov dosahuje až 120 rokov a ich špičková kvalita je preukázaná Európskym certifikátom kvality.

Základné použitie gabiónov pozostáva z ochrany brehov riek proti vodnej erózii a ochrany svahov pred zosuvmi pôdy. Avšak vďaka jedinečnému kúzlu gabiónových konštrukcií sa stávajú viac než len ochranou- stávajú sa nástrojom pre dotvorenie krajiny.

Rada experta:

Gabióny môžu byť vyplnené rôznymi materiálmi za predpokladu, že sú tieto materiály dostatočne pevné, odolné voči poveternostným vplyvom a voči mrazu. Najvhodnejšie sú pre gabióny žula a čadič, avšak môže byť použitý tiež pieskovec, vápenec, bridlice, rula, porfyr, alebo dokonca dlaždicové kocky, alebo betónové sute.

Priestory medzi gabiónmi, ktoré nie sú zaplnené, môžu byť vyplnené drevom, kôrou, suchými listami, bambusovými kmeňmi, atď.

ÁNO pre gabióny!

Okrem estetických aspektov sú tu tiež ďalšie argumenty podporujúce voľbu gabiónovej konštrukcie ako ochrany svahov pred zosuvmi pôdy:

 • Gabiónové konštrukcie nevyžadujú zabudovanie do zeme
  Vďaka svojej flexibilite sú gabióny odolné voči deformáciám zamrznutej pôdy- oproti železobetónovým múrom, ktoré môžu prasknúť, pokiaľ sa nenachádzajú na úrovni zámrazu.
 • Gabióny umožňujú voľný odtok vody zo zrázu
  Medzery medzi kameňmi v gabiónoch sú dostatočne veľké k tomu, aby cez ne mohla voľne pretekať voda, čo je u železobetónových múrov, ktoré vyžadujú efektívne odvodnenie, nemožné.
 • Rada experta:

  Hoci gabiónovými konštrukciami môže pretekať voda, je tiež možné medzi gabión a zem umiestniť geotextilné utesnenie, čím sa z neho stane vodotesná bariéra. Preto by v priestore medzi textíliou a gabiónom malo byť tiež ďalšie odvodnenie umožňujúce prietok vody zo zrázu.

 • Gabióny si udržia zbrusu nový vzhľad po mnoho rokov bez nutnosti pravidelnej údržby
  Vysoko kvalitné koše sú extrémne odolné voči korózii a kamenná výplň nevyžaduje žiadne úsilie k udržaniu pekného vzhľadu, zatiaľ čo o železobetónové múry je treba sa z čašu na čas starať.
 • Navrhnuté s kreativitou, inštalované expertmi!

  Gabiony poskytují také mnoho možností, co se týče konečného tvaru konstrukce. Je možné je postavit svisle, nebo jako lavičky. Gabionová zeď může být také postavena do oblouku, nebo ohýbána – čímž se snadno může přizpůsobit Vašim představám či požadavkům projektu.

  Rada experta:

  Zapamätajte si, že pri navrhovaní opornej steny vyrobenej z gabiónov potrebujete kalkuláciu stability svahu a konštrukcie, ktorá bude slúžiť ako ochrana. Vďaka tomu si môžete byť istý, že je ochrana svahu dostatočne silná pre všetko zaťaženie a bude tak tvoriť dlhodobé riešenie. Tieto kalkulácie vytvárajú geológovia na základe príslušných testov.

  Zapamätajte si tiež, že gabiónové konštrukcie by mali byť tvorené špecialistami.

  Viac informácií o gabiónoch nájdete na www.gabiony-betafence.sk